K používání a měření webu využíváme cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme. Další informace

Mikroskopie

Mikroskopie

Na rozdíl od klasického světelného mikroskopu je u konfokálního mikroskopu potlačen signál ze vzorku mimo ohniskovou rovinu. Díky tomu lze pozorovat preparáty o větší tloušťce než s běžným mikroskopem. Konfokální mikroskop vybavený zobrazovacím systémem je pak schopný digitálně rekonstruovat trojrozměrný model celého preparátu.

Výhodou konfokální mikroskopie je její neinvazivnost což umožňuje sledovat živé procesy uvnitř buněk a dalších komplexních organizmů. Další výhodou je zlepšení kontrastu ve sledované rovině díky čemuž je možné pozorovat struktury běžnému mikroskopu neviditelné.

Lokalizace RNA během oogeneze u octomilky v rámci projektu DOT

Lokalizace RNA během oogeneze u octomilky v rámci projektu DOT

Projekt DOT (Dresden Ovary Table) mapuje lokalizace RNA během oogeneze u octomilky (Drosophila) použitím metody FISH (Fluorescence in situ hybridization), která umožňuje vizualizaci specifických molekul komplementárních k použitému fluoroforu.Tyto jevy je možné sledovat konfokálním mikroskopem Andor DSD2.

Organoidy jako krok směrem k personalizované medicíně

Organoidy jako krok směrem k personalizované medicíně

Komplexní struktury prostorových buněčných kultur - organoidy - se podobají orgánům a poskytují nové příležitosti pro testování léků, zhodnocení tkáňové regenerace a pozorování dalších in vivo biologických procesů (genové mutace, vývoj a poškození orgánů, rakovinné bujení). Tyto jevy lze pozorovat moderním konfokálním mikroskopem.

Konfokální mikroskopie

Konfokální mikroskopie

Při konfokální mikroskopii je potlačen signál ze vzorku, který pochází z oblasti mimo ohniskovou rovinu. Existují dva základní typy konfokálních mikroskopů - Laserový skenovací konfokální mikroskop a konfokální mikroskop na bázi točícího se disku.