Už v nejstarší historii byli lidé neuvěřitelně fascinováni vesmírem, o čemž svědčí různé jeskynní malby nebo třeba Nebeský disk z Nebry. Otázka typu "Co jsou ty třpytivé barvy na noční obloze?" se postupem času přetransformovala v složitější úvahy o tom, jak se vyvíjely a jak se budou dále v budoucnu vyvíjet galaxie, hvězdy a planety. Vědci se tyto záhady snaží řešit pomocí vysoce citlivých systémů, jako je např. Atakamská velká milimetrová anténní soustava (ALMA), kosmická sonda Solar Orbiter nebo Evropský-extrémně velký dalekohled (E-ELT).
Polohovací systémy, které slouží k pohybu zrcadlových prvků nebo subreflektorů, jsou zásadními faktory pro činnost velkých teleskopů, sond a celkově pro úspěšné fungování kosmických experimentů. Kromě přesnosti a dynamiky je zásadním požadavkem také funkčnost komponent a subsystémů v extrémních podmínkách prostředí a schopnost odolat vysokým zrychlením při startu rakety.
Na základě svých dlouholetých zkušeností nabízí společnost Physik Instrumente rozsáhlé know-how a kompetenci ve vývoji a výrobě vhodných řešení, proto se stala spoluúčastníkem na několika významných vesmírných projektech.