CCD a CMOS detektory firmy Hamamatsu se vyznačují vysokou citlivostí a širokým dynamickým rozsahem, díky čemuž jsou vhodné nejen pro velmi přesná vědecké měření (spektrofotometrie, detekce slabých signálů), ale také pro průmyslové aplikace.
Detekce záření pomocí Nejmodernější typ CCD senzoru používá odstíněný meziprostor pro uložení a vyčtení získaného náboje – tzv. Interline Mask (malá krytá oblast mezi aktivními pixely).
zobrazit ve slovníku (Charge Coupled Device) je založena na fotoefektu. Vytvořené nosiče náboje jsou zachyceny a uloženy v potenciálových jamách, které vznikají pod elektrodami CCD senzoru v závislosti na přiloženém napětí. Postupným přesouváním náboje z jedné jámy do sousední dochází k jeho vysouvání na okraj čipu, kde je pomocí převodníku transformován na napěťový signál.
Na rozdíl od CCD čipů, kde je signál přenášen z pixelu na pixel a poté převeden na napětí, CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) senzory transformují signál na napětí přímo uvnitř každého pixelu.
Rozlišujeme dvě hlavní skupiny FFT (Full Frame Transfer) CCD:
- CCD snímače s čelním osvitem (front-illuminated CCD)
- tenčené CCD čipy osvětlované zezadu (back-thinned CCD) poskytující vyšší kvantovou účinnost