Antivibrační systémy STACIS Quiet Islands® od TMC disponují nejen vysokou úrovní izolace mechanických vibrací, ale představují i více udržitelný přístup k architektuře a stavbě budov pro sofistikovaná výzkumná zařízení.

V důsledku vědeckého a technologického pokroku můžeme v průmyslových i vědeckých odvětvích stále častěji hovořit o aplikacích pohybujících se na stupnicích mikrometrů či nanometrů. Aby nedošlo k narušení a ovlivnění nástrojů, experimentů a výrobních procesů, je mimo jiné potřeba vytvořit extrémně tiché vibrační prostředí.

Tradiční a stále hojně využívané řešení se typicky odráží v samotné konstrukci budov. K tlumení vibrací v budově je využito velkého množství oceli a betonu. Tento postup ale zdaleka nepřináší tížený výsledek, neboť budova, především její podlahy, nemohou poskytnout tišší vibrační prostředí než půda, na které je budova postavena.

Pro zajištění ještě vyšší úrovně stability nástrojů citlivých na vibrace bývají také velmi často využívány velké betonové základny (pilíře), které jsou umístěny v místech laboratoří uvnitř budovy. Tyto pilíře jsou podepřeny vzduchovými izolátory, gumovými silentbloky nebo jinými materiály, které dokážou tlumit vibrace.

Betonové pilíře se nepřizpůsobí měnícím se potřebám.

Beton významně přispívá k produkci skleníkových plynů. Z celkového množství oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry zodpovídá za cca 8 %.

Nejen že betonové základny nedokážou efektivně tlumit mechanické vibrace, ale jsou také velmi neflexibilním a jednorázovým řešením. Při změnách nároků totiž není možné pilíře přemístit a nezbývá tak nic jiného, než je strhnout a postavit zbrusu nové. Právě tento problém skvěle řeší systém STACIS Quiet Islands – jsou přenosné a přizpůsobí se tak měnícím se potřebám a nárokům jednotlivých aplikací.

Quiet Islands poskytují mnohem účinnější a po všech stránkách výhodnější způsob izolace vibrací. Jsou přenosné, znovupoužitelné, recyklovatelné a představují menší zátěž jak pro životní prostředí, tak pro finanční zdroje.