Ačkoliv je princip Thomsonovy paraboly známý přes sto let, rozložení a kvalita zpracování jednotlivých částí může mít zásadní vliv na funkčnost tohoto spektrometru. Velkou pozornost tak bylo třeba věnovat již samotnému návrhu sestavy.
Spektrometr s Thomsonovou parabolou je v jádru vakuový systém. Jeho hlavní komora byla vyrobena dle našeho vlastního návrhu a následně doplněna standardními vakuovými díly. Dosažitelná úroveň vakua se pohybuje kolem 10-6 mbar. K této komoře je přiložen výkonný elektromagnet, který je přes pólové nástavce umístněné uvnitř schopný generovat pole o síle přes 0.7 T. Dále jsou zde i elektrody pro generaci elektrického pole o síle až 50 kV a nástavec pro výměnné pinhole sloužící ke kolimaci svazku prolétajících částic.
Jako detektor jsme zvolili mikrokanálkovou destičku (MCP) od firmy Hamamatsu s 2-stupňovým uspořádáním MCP členů. Vstupní fotokatoda je umístěna ve vakuové části systému, výstupní fosforová destička pak vně vakua tak, aby se k ní dala umístit vyčítací kamera.
Spektrometr je uložen na pevném hliníkovém rámu s kolečky umožňujícími jeho pohodlný přesun. Spojení mezi vakuovou aparaturou a rámem je realizováno přes dvě hliníkové desky nad sebou, u kterých lze nastavit vzájemnou polohu a úhel, což zaručuje požadovanou nastavitelnost vstupní apertury spektrometru.