Konfokální mikroskopie umožňuje rychlé a velice kvalitní snímání ve vysokém rozlišení. Získaná data ve formě optických řezů je nutné rekonstruovat a následně analyzovat. Kolokalizační studie (3D colocalization) je spolehlivá metoda, která odhalí strukturní vztahy mezi zobrazovanými objekty.

V laboratoři Dr. Xaviera Forns (IDIBAPS&NIH) se věnují výzkumu kinetiky viru Hepatitis C pro lepší porozumění průběhu opakované infekce tímto virem po transplantaci jater. Hlavním bodem zájmu bylo porovnání exprese receptoru viru Hepatitis C s celkovou kinetikou infekce.

Obrázek 1.: Membrána jaterních buněk (3D vizualizace

Imaris ) – kolokalizace proteinů tvořících těsné spoje, claudin – 1 (zelená) a occludin (červená). Jádra (modrá).

Fixované biopsie infikovaných jater byly nasnímány konfokálním mikroskopem. Pro 3D vizualizaci a analýzu obrazu byl použit software Imaris. Kolokalizační studie (3D colocalization) byla zaměřena na receptory a těsné spoje (tight junctions), které mohou mít vliv na mechanismus vstupování viru do jater.

Tato studie společně s dalšími výsledky ukázala, že množství receptoru viru Hepatitis C v čase transplantace jater reguluje počáteční kinetiku viru. Opakovaná infekce virem Hepatitis C po transplantaci je přímo spojena s množstvím těsných spojů v membránách jaterních buněk.

Software Imaris s modulem Coloc nabízí velice intuitivní a flexibilní nastavení pro kolokalizační analýzu (3D colocalization):

Podrobnější informace o kolokalizačních algoritmech, které jsou použity v modulu Coloc najdete ve vědeckém článku – Costes et al., „Automatic and Quantitative Measurement of Protein-Protein Colocalization in Live Cells.“

Webináře

„3-D colocalization study of viral kinetics.“ Accessed July 28, 2017 www.bitplane.com.