Mikroskopie živých buněk (live cell imaging) je velmi oblíbenou metodou v oblasti buněčné biologie. Získání správných a kvalitních informací podléhá několika specifickým faktorům, které mohou experimenty s živými buňkami výrazně ovlivnit. Pro live cell imaging doporučujeme konfokální mikroskop na bázi rotujícího kotoučeSDCM (spinning disc confocal microscope), anebo widefield fluorescenční mikroskop se softwarem pro dekonvoluci.

Při pozorování živých buněk (live cell imaging) je třeba klást veliký důraz na redukci foto-toxických účinků světla (bleaching). Hustota výkonu osvětlení na rovině vzorku, kompatibilní se životem zkoumaných buněk, se pohybuje v rozmezí od mW/cm2 (widefield fluorescenční mikroskopy) do W/cm2 (konfokální mikroskopy SDCMspinning disc confocal microscopes). Při vysoké hustotě výkonu osvětlení dochází k intenzivnímu bleachingu fluoroforů, což vytváří volné radikály a další reakční produkty, které ničí molekuly v okolí a mění prostředí vně a uvnitř buněk.

Buněčné kultury a tkáně je nutné udržovat ve fyziologických podmínkách po celou dobu experimentu. Faktory jako teplota, vlhkost, složení média a pH jsou velmi důležité pro získání smysluplných informací o zkoumaných procesech. V závislosti na původu kultivovaných buněk je třeba nastavit výše zmíněné faktory na konkrétní hodnoty a tyto hodnoty udržovat stabilní.

Mitochondrie v gliomových buňkách. iXon Ultra, 60x, NA: 1.49. Nasnímáno bylo celkem 6 478 1Mpx snímkůVoxel 0.201*0.201*0.293 um, X/Y:1024*1024 pixelů, Z:41, T:79, 2 kanály. Data byla nasnímání během krátkého (13 min) time-lapse experimentu při demonstraci systému Andor Dragonfly. Vzorky poskytla Dr. Veronika Huntošová z UPJS/CIB, Košice, Slovensko.

Esenciální vybavení pro live cell imaging mikroskop je uvedeno v tabulce:

Vybavení Přínos Důvod Výrobce
Konfokální mikroskop (SDCM)
Nízký bleaching
Vysoká rychlost snímání
Disk se sadou pinhole zajišťuje konfokalitu
Osvětlení celého zorného pole najednou
Využití kamer pro detekci emisního signálu
Andor
Dekonvoluce
3D rekonstrukce snímků z widefield fluorescenčního mikroskopu
Vyšší rozlišení
Algoritmy pro odstranění signálu z roviny mimo zaostření
Reorganizace signálu podle parametrů použitého mikroskopu
Bitplane
Kamery
Vysoká citlivost
Vysoká rychlost
Vysoké rozlišení
Sofistikovaná architektura senzoru (sCMOS/EMCCD)
Rychlé vyčítání signálu
Andor
Inkubátor Kontrola teploty, vlhkosti, pH Izolace vzorku od okolního prostředí a přesná regulace podmínek při průběhu experimentu Okolab
Motorizovaná stage
Vysoké rozlišení
Opakovatelnost
Precizní kompontenty
Piezo motory pro maximální rozlišení
PI
Vizualizace a analýza
3D vizualizace
Analýza získaných informací
Porovnání výsledků
Kolokalizace (2D/3D colocalization)
Trasování (2D/3D tracking)
Zisk statistických údajů
Tvorba grafů
Bitplane

Konfokální mikroskop Andor Dragonfly splňuje všechny předpoklady pro zobrazování živých buněk (live cell imaging):

Rychlost snímání

Citlivost

Kontrola prostředí

Mikroskop

Další

Webinář