Jako nanostruktury (kvantové tečky, nanokrystaly, nanovlákna, nanomembrány, nanotrubičky, …) jsou označovány objekty o rozměrech v rozmezí jednotek až desítek nanometrů. Vykazují unikátní fyzikální a chemické vlastnosti, které se v makrosvětě nepozorují. Nanotechnologie se považuje za jeden z hlavních zdrojů inovací v technice a zároveň za jednu z hlavních priorit ve vědě pro 21. století.

Optické metody charakterizace jsou techniky, které k získání informace o studovaném materiálu používají optické záření. Zahrnují například mikroskopii, elipsometrii, fotoluminiscenční spektroskopii či Ramanovu spektroskopii.

Stabilita světelného zdroje = klíčový faktor

Při charakterizaci velmi malých struktur je stabilita použitého světelného zdroje kritická. Superkontinuální lasery SuperK EXTREME společnosti NKT Photonics poskytují jedinečnou funkci Power Lock, která umožňuje kompenzovat drift a nestabilitu v nastavení zrcadel, čoček apod. Uživatelům laseru tak dokáže poskytnout stabilitu výkonu v rozmezí 0,2 - 0,5 %.

Výkonová stabilita superkontinuálního laseru s filtračním modulem Varia

Uvedený obrázek znázorňuje výstup z filtračního modulu VARIA bez a s použitím funkce Power Lock. Kromě skvělé stability výkonu se SuperK EXTREME může chlubit nejlepší směrovou stabilitou na trhu

Příklady využití a související publikace